تاریخچه عجیب و جالب دهانشویه

دهانشویه نانوسیل

دهانشویه؛ تاریخچه و سیر تحول

مطالعه درباره‌ی گذشته‌ی دهانشویه و سیر تحولی آن باعث می‌شود بیشتر قدر این محصول کاربردی را بدانیم. در این مقاله علاوه بر مرور اجمالی بر تاریخچه دهانشویه، به نکات جالب و کاربردی آن اشاره می‌کنیم.

شخصی در حال استفاده از دهانشویه

دهانشویه علاوه بر سلامت روتین دهان شما می‌تواند به بهبود بوی بد دهان کمک کند؛ اگرچه نوع دهانشویه‌ای که امروزه از آن استفاده می‌کنیم تا سال ۱۸۰۰ اختراع نشده بود، اما انسان ها هزاران سال است که دهان خود را با آبکشی تمیز میکرده‌اند!

دهانشویه ماقبل مدرن

مدارک اولیه برای شستشوی دهان را می توان در شیوه های پزشکی باستانی در جنوب آسیا، مصر، چین، یونان و روم یافت. افراد طبقه بالای جامعه در یونان و روم باستان اغلب دهان خود را با استفاده از محلول هایی آبکشی می کردند. این محلول‌ها حاوی موادی مانند نمک و سرکه بود.
برخی از افراد همچنین از ادرار، شیر بز یا شراب سفید برای شستشوی دهان خود استفاده می کردند. اگرچه مشخص نیست که این مایعات چقدر برای تمیز کردن موثر هستند.

محلول دهانشویه قدیمی

برای سال‌های متمادی، افراد در آمریکای شمالی و جنوبی از دهانشویه‌های ساخته شده از گیاهان یا آب شور برای گلودرد، دندان درآوردن یا زخم استفاده می‌کردند. برخی از این شیوه‌ها موفقیت‌آمیزتر از روش‌های معاصر مورد استفاده در اروپا بودند، جایی که مردم از محلول‌های متنوعی از جمله سرکه با نعنا یا آب سرد برای شستشوی دهان خود استفاده می‌کردند.

دهانشویه امروز

دهانشویه مدرن در دهه 1800 اختراع شد. زمانی که مردم شروع به استفاده از الکل برای پایداری محلول ها و کمک به مبارزه با میکروب ها و باکتری ها کردند. محلول های مبتنی بر الکل بسیار محبوب شدند. اما امروزه بسیاری از دهانشویه ها از مواد جایگزین برای پایداری محلول استفاده می کنند و در عین حال با میکروب هایی که می توانند باعث پلاک و التهاب لثه شوند مبارزه می کنند.
محلول‌های دهانشویه همچنان در حال تکامل هستند تا برای مصرف کنندگان مؤثرتر باشند. در حال حاضر بسیاری از شرکت ها دهانشویه هایی تولید می کنند که اهداف خاص و دقیقتری را نشانه میرود. برای مثال دهانشویه هایی که برای از بین بردن و جلوگیری از لکه های روی دندان طراحی شده اند. یا دهانشویه حاوی محلول هایی که از تحریک دهان های حساس تر جلوگیری می کند.

آبکشی دهان با دهانشویه

علاوه بر این، برخی از دهانشویه ها حاوی فلوراید هستند که به تقویت مینای دندان و جلوگیری از پوسیدگی دندان کمک می کنند.
بسیار مهم است که دندان‌ها هنگامی شستشو با دهانشویه کاملاً تمیز باشند.
نکته قابل اهمیت در مصرف این دسته از دهانشویه ها: دهانشویه‌ها دارای الکل و فلوراید، نباید به مقدار زیاد بلعیده شوند.
جدیدترین نسل دهانشویه ها، دهانشویه های فاقد الکل و حاوی پراکسید هیدروژن بوده که هیچیک از مضرات و ریسک های دهانشویه های حاوی الکل و کلرهگزیدین را نداشته و پس از اثربخشی نیز به اکسیژن و آب تجزیه میشوند.
این نوع دهانشویه ها علاوه بر تاثیر بر سفیدکنندگی دندان ها، اثر بسزایی در بهبود آفت و تبخال نیز دارند.
همچنین اگر زخم باز یا ضایعه دهانی داشته باشید میتوانید برای از بین بردن باکتری ها و تسریع جوش خوردن و التیام بافت ها از این دهانشویه ها استفاده کنید اما توجه داشته باشید درصورت تکرار بوجود آمدن ضایعه ای در دهان، مراجعه به دندانپزشک ضروری است.

دهانشویه

شما میتوانید درمورد انتخاب نوع دهانشویه با کارشناسان نانوسیل مشورت کنید. کارشناسان ما می‌توانند توصیه‌های بسیار خوبی در مورد چگونگی بهبود بهداشت روتین دهان و دندان و سالم نگه داشتن آن‌ها  به شما بدهند.
0 0 رای ها
رأی دهی به مقاله
اشتراک در
اطلاع از
guest
0 نظرات
بازخورد (Feedback) های اینلاین
مشاهده همه دیدگاه ها
0
افکار شما را دوست داریم، لطفا نظر دهید.x