نانوسیل در دندانپزشکی

مقالات نانوسیل

 نانوسیل  در دندانپزشکی
ضدعفونی کننده نانوسیل به علت سالم بودن و داشتن ويژگی اختصاصی، در تمامی زمينه ها به منظور رعايت بهداشت و بالا بردن سطح سلامت عمومی در جامعه کاربرد گسترده دارد.. از جمله موارد کاربرد نانوسیل استفاده آن در بخش دندانپزشکی می باشد که در این خصوص می توان به موارد زیر اشاره نمود.

الف ) استریلیزاسیون سطوح و تجهیزات حساس

از محلول نانوسیل6 درصد برای استریلیزان سطوح و تجهیزاتی از قبیل فرزهای کارباید والماسه، ابزار آندودنتیک، فایل، پیزو، گیتس و... و همچنین انواع سیستم های اولتراسونیک، سر قلم های جرم گیری و یا انواع الواتور، داویه و قلم ها و.... می توان استفاده کرد.

ب ) ضد عفونی سطوح و تجهیزات نیمه حساس

یکی از منابع مهم انتقال آلودگی در دندانپزشکی دستگاه ها و تجهیزات آلوده می باشد. نانوسیل 2 درصد بعنوان یک ضد عفونی کننده ایده آل بدون ایجاد خورندگی جهت ضد عفونی کردن سطوح و تجهیزات نیمه حساس دندانپزشکی از قبیل کف و دیوارهای مطب یا کلینیک،یونیت ها،دستگیره ها، کراشورها و همچنین ضدعفونی انواع توربین، آنگل، ایرموتور و هندپیس توصیه می گردد

ج ) ضدعفونی کردن سیستم آب یونیت

در یونیت های دندانپزشکی مقدار زیادی آب به منظور شستشوی زخم، شستشوی دهان و سرد کردن وسایل مورد نیاز است. این آب بطور پیوسته وارد حفره های دهان و بصورت آئروسل وارد دستگاه تنفسی فوقانی افراد تحت درمان میگردد. آلودگی لوله یونیت دندانپزشکی عمدتا ناشی از باکتری هایی است که در ساختار بیوفیلم هاوجود داشته و روی سطح داخلی لوله های آب می مانند.. بیوفیلم بطور مداوم آب یونیت را آلوده می نماید و خطر مهمی جهت ایجاد عفونت برای پرسنل دندانپزشکی و بیماران محسوب می شود. بعضی از باکتری های یافت شده در آب یونیت دندانپزشکی شامل سودوموناس ها، لژیونلا و گونه های مایکوباکتریوم (بجز توبرکلوزیس) می باشد، که ضدعفونی کننده نانوسیل در مدت زمان کوتاهی قادر به از بین بردن آنها می باشد.

نانوسیل 2 در صد ضدعفونی کننده ای مناسب جهت ضد عفونی سیستم آب یونیت دندانپزشکی می باشد. سیستم آب یونیت با محلول نانوسیل 2 درصد پر شده و در تمام طول شب باقی گذاشته می شود، سپس برای 30 ثانیه با آب استریل در صبح روز بعد، قبل از درمان مریض با فشار شستشو می شود.

ضدعفونی هفته ای یکبار در طول شب (15 ساعت) با استفاده از نانوسیل 2 درصد، تراکم باکتریایی را به میزان قابل قبول( مورد تایید انجمن دندانپزشکان آمریکا) کاهش داده و مانع از انباشته شدن یا انسداد لوله های آب یونیت دندانپزشکی با رسوبات آلی با منشا بیوفیلم و یا شیمیایی می گردد و در ضمن ، بوی بد ناشی از تجمع باکتری در سیستم آب یونیت دندانپزشکی (که به عنوان یک مشکل در 40 سال گذشته شناخته شده است ) را برطرف می نماید.