بهترین ضدعفونی کننده برای زخم ها

بهترین ضدعفونی کننده برای زخم ها

هنگامی که بر روی پوست شما یا کودکتان زخمی ایجاد می‌شود، به دنبال بهترین ضد عفونی کننده زخم برای تمیز کردن آن هستید، زیرا می دانید که استفاده از یک ضد عفونی کننده نامناسب ممکن است به پوست یا زخم آسیب بیشتری برساند و باعث عفونت شود، زیرا شستشوی بستر زخم گرانوله با سواب های گاز ممکن است رشد بافت شکننده را مختل کرده و به مویرگ های جدید آسیب برساند. بدن ممکن است این عمل را به عنوان یک آسیب جدید شناسایی کند و با آن مبارزه کند که این خود باعث التهاب خواهد شد و روند بهبود را به تاخیر می اندازد. در این مقاله توضیح می دهیم که در چه مواردی زخم ها نیاز به ضد عفونی دارند و ویژگی های بهترین ضد عفونی کننده های زخم را ذکر می کنیم.

ویژگی های بهترین ضد عفونی کننده های زخم

انواع مختلفی از ضد عفونی کننده های زخم در بازار موجود هستند، اما آیا می توان به همه ی آن ها برای ضد عفونی کردن زخم اعتماد کرد؟ زخم ها انواع مختلفی دارند، برخی از آن ها سطحی و برخی دیگر عمقی و ناشی از سوختگی هستند که بسیار حساس تر هستند. استفاده از یک ضد عفونی کننده غیر موثر می تواند موجب عفونت زخم شود، همچنین برخی از ضد عفونی کننده های زخم حاوی موادی هستند که التهاب زخم را به دنبال دارند. بنابراین بهتر است برای خرید یک محلول موثر، ویژگی های ضد عفونی کننده زخم موثر را بشناسید:

 • اثربخشی سریع
 • عدم ایجاد خشکی و حساسیت های پوستی
 • بدون رنگ و بو
 • اثر بخشی در زخم های بستر و دیابتی
 • تایید شده توسط وزارت بهداشت و WHO و
 • داشتن گواهی CE
 • اثر بخشی در برابر طیف وسیعی از میکروارگانیسم ها
 • موثر بر ویروس ها از جمله کرونا

تفاوت ضد عفونی کننده های زخم با بتادین

تفاوت ضد عفونی کننده های زخم با بتادین
تفاوت ضد عفونی کننده های زخم با بتادین

آیا بتادین همان کار ضد عفونی کننده های زخم را انجام می دهد؟ در زمان های گذشته بین افراد مرسوم بود که بلافاصله پس از مشاهده زخم، با ریختن بتادین بر روی آن تصور می کردند زخم به زودی بهبود می یابد و از عفونت آن جلوگیری می شود. بتادین ممکن است از عفونت زخم ها جلوگیری کند اما نمی تواند برای بهبود آن مفید باشد، زیرا بتادین دارای برخی از مواد شمیایی سمی برای سلول‌ های آسیب ‌دیده است و ممکن است به این سلول ها آسیب برساند و روند بهبود زخم را به تعویق بیندازد.  امروزه استفاده از بتادین برای زخم ها توصیه نمی شود. بهترین راه برای بهبود زخم استفاده از بهترین ضد عفونی کننده زخم است. این ضد عفونی کننده ها با خاصیت ضد باکتریایی و ضد ویروسی که دارند، مانع ورود عفونت ها به زخم شده و به روند بهبودی آن  سرعت می بخشند.

مواد تشکیل دهنده ضد عفونی کننده های زخم موثر

ضد عفونی کننده های زخم بر اساس مواد تشکیل دهنده به دسته های مختلفی تقسیم می شوند. نوع بتادین ها ممکن است با ایجاد حساسیت به زخم شما آسیب برسانند. از دیگر ضد عفونی کننده های زخم می توان از ضد عفونی کننده های حاوی الکل نام برد. وجود الکل در ضد عفونی کننده های مختلف ممکن است باعث سوزش و خشکی پوست شوند. اثر بخشی ضد عفونی کننده های حاوی الکل نسبتا خوب است، اما بهترین ضد عفونی کننده های زخم آن هایی هستند که پراکسید هیدروژن جزو مواد تشکیل دهنده آن است. وجود پراکسید هیدروژن و نیترات نقره در انواع ضد عفونی کننده های زخم باعث تسریع عمل بهبود زخم می شود و این مواد بهترین جایگزین برای الکل به عنوان محلول آنتی سپتیک موضعی هستند. اثر این ضد عفونی کننده ها نسبت به بتادین و ضد عفونی کننده های حاوی الکل بلند مدت تر است.

آیا استفاده از ضد عفونی های کننده زخم ضروری است؟

آیا استفاده از ضد عفونی های کننده زخم ضروری است؟
آیا استفاده از ضد عفونی های کننده زخم ضروری است؟

یکی از نگرانی هایی که هنگام مشاهده یک جراحت یا یک زخم در افراد به وجود می آید ضد عفونی کردن زخم است، در عین حال بسیاری از افراد تصور می کنند که زخم ها بدون مراقبت و استفاده از ضد عفونی کننده های زخم بهبود می یابند و نیازی به مراقبت خاصی نیست، اما بنا بر گزارش های ایسنا انواع زخم های سطحی و عمقی بسته به شدت عمق و عامل ایجاد آن نیاز به مراقبت های خاص دارند. زخم شما حتی اگر سطحی باشد می تواند به وسیله تماس با انواع میکروب ها یا ویروس های بیماری زا، موجب عفونت شود، بنابراین هنگام مشاهده هر نوع زخم، آن را جدی بگیرید و مراقبت هایی مانند دور نگه داشتن آن از انواع آلودگی ها، اقدام به ضد عفونی سریع و پانسمان آن انجام دهید. مهم ترین اقدام، قسمت ضد عفونی کردن آن است.

زمان مناسب استفاده از ضد عفونی کننده های زخم

به منظور اینکه مبارزه ی موثر تری با انواع میکرو ارگانیسم ها به خصوص باکتری های گرم مثبت و گرم منفی قارچ ها و ویروس های مختلف مانند کرونا داشته باشید بهتر است قبل از انجام انواع تزریقات از محلول های ضد عفونی کننده مخصوص زخم استفاده کنید. اگر انواع بریدگی و جراحت های سطحی یا معمولی را در بدن خود مشاهده کردید پس از شستشوی آن با آب به ضد عفونی کردن آن بپردازید. بهتر است قبل از پانسمان کردن نیز از ضد عفونی کننده های مخصوص زخم استفاده کنید.

چه میزان از محلول برای ضد عفونی زخم لازم است؟

چه میزان از محلول برای ضد عفونی زخم لازم است؟
چه میزان از محلول برای ضد عفونی زخم لازم است؟

هنوز به طور دقیق درباره مقدار بهینه استفاده از محلول در شستشوی زخم مطالعاتی انجام نشده است، زیرا مواد تشکیل دهنده این ضد عفونی کننده ها با یکدیگر متفاوتند. به طور کلی مقدار ۵۰ تا ۱۰۰ میلی لیتر بر سانتی متر از طول بریدگی مناسب است. مقدار محلول های ضد عفونی کننده  با توجه به ویژگی های زخم و میزان آلودگی آن مشخص می شود، به طور مثال برای زخم های آلوده تر باید تا جایی که تمامی پسماندهای خونی از روی زخم پاک شوند زخم را با ضد عفونی کننده مخصوص بشوییم. مقدار زیاد آب آشامیدنی یا سرم شستشو باید برای شستشو و پاک کردن سوختگی های ناشی از مواد شیمیایی مورد استفاده قرار گیرند. برای استفاده از ضد عفونی کننده های زخم، می توانید از روش اسپری محلول و یا آغشته کردن پنبه به محلول استفاده کنید و چند ثانیه ای تا خشک شدن موضع صبر کنید.

آیا ضد عفونی کننده های زخم قابل اعتماد هستند؟

از زمانی که اپیدمی ویروس های مختلف مانند کرونا رشد پیدا کرده اند، محصولات ضد عفونی کننده زیادی به بازار راه پیدا کرده اند تا در شرایطی که احتمال آلودگی توسط این ویروس ها وجود دارد، استفاده از آن ها بتواند به کاهش خطرات ابتلا به ویروس، کمک کند. ضد عفونی کننده های زخم در نوع اسپری و بسته بندی های دیگر وجود دارد که در داروخانه ها موجود می باشند. گاهی می توان از ضد عفونی کننده دست نیز برای ضد عفونی کردن زخم ها و خراش های بسیار جزئی و سطحی استفاده کرد، البته دقت کنید که دچار خونریزی نباشند. اگر هنگام استفاده از ضد عفونی کننده ها نکات ذکر شده رعایت شود، می تواند سرعت بهبود زخم را افزایش دهند. توصیه می شود از ضد عفونی کننده هایی استفاده کنید که علاوه بر خاصیت ضد باکتریایی، ضد ویروس نیز باشد.

اثر بخشی سریع ضد عفونی کننده های زخم

اثر بخشی سریع ضد عفونی کننده های زخم
اثر بخشی سریع ضد عفونی کننده های زخم

ممکن است در طبیعت یا خیابان باشید و قسمتی از بدن شما زخمی شود، اگر ضد عفونی کننده های زخمی که استفاده می کنید اثر بخشی سریعی نداشته باشد، ممکن است گرد و غبار یا انواع باکتری ها و میکروب ها با نشستن بر روی زخم شما، باعث عفونت آن شوند، بنابراین لازم است که ضد عفونی کننده های زخم اثر بخشی سریعی داشته باشند. بهترین زمان برای تاثیر ضد عفونی کننده، 30 ثانیه می باشد. سعی کنید در این زمان از قرار دادن دست خود در معرض انواع آلودگی ها جلوگیری کنید.

چه هنگام زخم دچار عفونت می شود؟

زخم های مزمن مستعد ایجاد بار باکتریایی و میکروبی بالا هستند زیرا برای مدت طولانی باز می مانند. اگر با استفاده از یک ضد عفونی کننده موثر، بار باکتریایی زخم کاهش نیابد یا زخم به طور مداوم کنترل نشود، باکتری ها به سرعت وارد زخم شده و به تکثیر خود ادامه خواهند داد. اگر باز هم برای از بین بردن این باکتری ها اقدامی انجام نشود، زخم ممکن است به عفونت موضعی تبدیل شود و یا یک بیو فیلم ایجاد شود. در برخی شرایط احتمال این عفونت ها بیشتر است، به طور مثال زمانی که عفونت موضعی قبلا ایجاد شده باشد، بیمار سابقه عفونت مکرر داشته باشد یا زمانی که نیاز به تجویز آنتی بیوتیک های سیستماتیک برای جلوگیری از گسترش عفونت مانند سلولیت است. فراموش نکنید که برای جلوگیری از عفونت باید از بهترین محصولات استفاده کنید، مانند محصولات بهداشتی نانوسیل که همگی دارای تاییدیه وزارت بهداشت هستند.

زخم های بزرگ، عمیق یا عفونتی

زخم های بزرگ، عمیق یا عفونتی
زخم های بزرگ، عمیق یا عفونتی

استفاده از محلول ضد عفونی فقط برای زخم های سطحی تا معمولی پیشنهاد می شود، اما اگر زخم شما بسیار عمیق و بزرگ است و یا دچار یک سوختگی عمیق شده اید به پزشک مراجعه کنید. همچنین اگر زخم شما قبلا موجب عفونت شدید شده، ممکن است حالا استفاده از محلول های ضد عفونی کننده ی زخم اثر بخش نباشد و نیاز به مصرف قرص ها یا دارو های آنتی بیوتیک داشته باشید. در شرایطی که استفاده از این محلول های ضد عفونی برای زخم شما بیش از حد دردناک است و یا یک جسم خارجی یا کثیفی وارد بدن شما شده، از مراجعه به پزشک سر باز نزنید، زیرا بیشتر زخم هایی که نیاز به بخیه دارند باید ظرف 6 تا 8 ساعت پس از آسیب درمان شوند تا خطر عفونت کاهش یابد. زخم های بسیار کثیف ممکن است برای جلوگیری از خطر عفونت بخیه نشوند.

دلیل احساس سوزش هنگام ضد عفونی زخم

تصور کنید در حال خرد کردن سبزیجات هستید که یک دفعه چاقو در انگشت شما فرو می رود. برای شستن بریدگی به سمت سینک می دوید و سپس از محلول ضد عفونی زخم استفاده می کنید. با قرار دادن محلول های ضد عفونی کننده بر روی زخم خود احساس سوزش می کنید اما نگران نباشید، این احساس سوزش طبیعی است و در عرض چند ثانیه از بین می رود. اما اصلا چرا این اتفاق می‌افتد؟ اتانول و پراکسید هیدروژن معمولا مواد تشکیل دهنده ضد عفونی کننده ها هستند و هر دوی این ها گیرنده هایی را در بدن فعال می کنند که باعث ایجاد احساس سوزش می شود. بر اساس مطالعه ای که در سال 2002 انجام شد، اتانول گیرنده وانیلوئید-1 را فعال می کند که با نام مستعار VR1 شناخته می شود. این ماده وقتی در معرض گرما یا مواد شیمیایی خاص قرار میگیرد، باعث احساس سوزش می شود.

چگونه از عفونت زخم جلوگیری کنیم؟

چگونه از عفونت زخم جلوگیری کنیم؟
چگونه از عفونت زخم جلوگیری کنیم؟

اگر به هر دلیلی قسمتی از بدن شما یا فرزندتان دچار بریدگی، خراشیدگی یا سوختگی شده است، باید بلا فاصله زخم را به درستی تمیز کنید تا از عفونت آن جلوگیری شود. در اینجا مراحل انجام این کار ذکر شده است:

 • شستن دست‌: دستان خود را با آب و صابون بشویید تا تمیز شوند. اینگونه از ورود آلودگی به زخم جلوگیری می کنید.
 • فشار ملایم: با یک گاز استریل یا پارچه تمیز زخم را به آرامی فشار دهید. اگر زخم خونریزی ندارد لازم نیست این کار را انجام دهید.
 • شستن زخم: برای از بین رفتن کثیفی های زخم، آن را با آب تمیز بشویید. بهتر است از یک پارچه ی خیس برای این کار استفاده کنید.
 • از بهترین ضد عفونی کننده زخم استفاده کنید: استفاده از این ماده به جلوگیری از عفونت زخم و بهبود آن کمک می کند.
 • پانسمان: اگر زخم عمیق است آن را پانسمان کنید.

سخن آخر

ممکن است پیش از این از اهمیت ضد عفونی کردن انواع زخم ها و جراحت ها اطلاعی کسب نکرده باشید، اما حال به اهمیت این موضوع پی بردید و می دانید که باید از بهترین ضد عفونی کننده زخم جهت بهبودی زخم های ایجاد شده استفاده کنید. ضد عفونی کننده های زخم برای زخم های سطحی تا معمولی مناسب هستند و اگر زخم شما عمقی و شدید است باید حتما به پزشک مراجعه کنید. هنگام انتخاب ضد عفونی کننده مخصوص زخم دقت کنید که بسته بندی آن طوری باشد که به راحتی بتوانید از آن استفاده کنید، همچنین ویژگی هایی چون فاقد رنگ و بو بودن، عدم ایجاد حساسیت، اثر بخشی سریع و داشتن تاییدیه وزارت بهداشت را در نظر بگیرید تا بتوانید دفعه بعد که دچار این حادثه می شوید، به راحتی و بدون نگرانی خود را درمان کنید.

0 0 رای ها
رأی دهی به مقاله
اشتراک در
اطلاع از
guest
0 نظرات
بازخورد (Feedback) های اینلاین
مشاهده همه دیدگاه ها